ТЕХНОЛОГИЧЕСКАЯ КАРТА № 3




Предмет: английский язык

Базовый УМК: “Millie” С.И.Азарова – 4 класс

Темаурока: «A mystery of Genny’s castle».

Цель урока: пересказ истории о замке.

Задачи урока:

1. Создание условий для активации навыков чтения и произношения.

2. Создание условий для активации навыков говорения.

3. Повторение пройденного материала.

4. Отработка глагола be в прошедшем времени.

5. Закрепление навыков диалогической и монологической речи.

Тип урока: Урок актуализации знаний и умений.

Технологии: личностно-деятельностно-коммуникативная, здоровье сберегающие технологии – рефлексия.

Формы работы: парная, групповая, индивидуальная.

Необходимое оборудование: компьютер, интерактивная доска, компоненты УМК, презентация, раздаточный материал.

Этап урока Действия учителя Действия учащихся Формируемые ууд
  Оргмомент Good morning children. I’m glad to see you. Sit down, please. Who is absent today? What is your time-table for today? Have you already had a Mathematics lesson? Have you done your English homework? You need to divide into four groups. Дети приветствуют учителя и отвечают на вопросы. Good morning! Today … is/are absent. We have Russian, Mathematics, Artит.д. Yes, we have/ No, we haven’t Личностные: самоопределение и самообразование  
  Проверкадомашнегозадания Check your homework. You needed to draw your castle and to talk about it. Выслушать несколько учеников и у остальных собрать работы на проверку. Ex. 1, 2 p.24 read the sentences. Проверяют домашнее задание.  
  Мотивация к учебной деятельности, определение темы урока Презентация Работа с текстом   Lookatthepicture. What is it? What do you think this text is about? What happens there? Check the answers and write them down on the blackboard. I’ll give you the text. (Приложение 1) Смотрят на картинку, обсуждают в группе ответы на вопросы (castle)   Регулятивные: - целеполагание, планирование; - формирование умения выполнять учебные действия в соответствии с поставленной задачей Коммуникативные: учебное сотрудничество с учителем и сверстниками  
  Лингвистические трудности     Понимание и отработка текста   Репродукция     Подстановка     Расширение   Физкультминутка go away – уезжать go to stay - оставаться die - умирать accident – происшествие, случай stay away – держаться в стороне 1. Find word combinations connected with the castle in the first and second paragraphs. Ключинаэкране, проверяют (a tall stone building, an old castle, it isn’t a nice place, a dangerous castle). 2. Underline verbs in Present Simple in the third paragraph. Ключинаэкране, проверяют (go away, goes to stay, lives, is, is interested, wants to know, are afraid, happen, die). 3. Find modal verbs in last paragraph. Ключи на экране, проверяют (must, can’t). 4. Answer the questions: 1. Who arrived in the village? 2. What was near the village? 3. What was the castle like? 4. What happened there? 5. Whatwasthegirl? Проверитьвопросыфронтально Complete the sentences: 1. Claire arrived at …. 2. She saw there …. 3. People and animals …. 4. The castle was …. 5. Claire was interested in …. Ответы выводятся на экране для проверки. Find out, what statements are the right or wrong? Write them down: false or true 1. Claire was at aunt with her parents. 2. She wasn’t interested in the castle. 3. People and animals die there. 4. The castle wasn’t dangerous. 5. This castle was near the town. 6. People were afraid of this castle. Ответы выводятся на экране для проверки. «If you’re happy and you know clap your hands» Знакомятся с новыми словами.   Выполняют задания по тексту в группах.     Отвечают на вопросы 1. girl 2. castle 3. dangerous 4. accidents 5. brave, curious, isinterestedinthecastles   Заканчивают предложения на листочках.   Выполняют задание.   Выполняют движения Коммуникативные: участвуют в совместной работе, договариваются друг с другом. Познавательные: планируют свою работу по изучению незнакомого материала, извлекают информацию. Регулятивные: соотносят результат с ключами  
  Актуализация в речи Составляютрассказ (поопорнымкарточкам – приложение 5) workinpairs. Retell the text each other. Учитель заслушиваетнесколькихучеников. Составляютрассказпо опорным карточкам. Несколько человек пересказывают историю. Коммуникативные: умение выражать свои мысли. Познавательные: умение структурировать свои знания
  Домашнее задание Read the text and answer the questions: (Приложение 6) 1. What happens in the castle? 2. Who does it? What's wrong with the castle?' said Claire. The boy looked round, but there was nobody listening. 'It's a bad place,' he said. 'Bad things happen there. My dad sometimes talks about it.' 'What things happen at the castle?' Claire asked. ' I really want to know.' 'Accidents,' said the boy. 'Some years ago a woman died there. Some of the tall tower - the Black Tower it's called - fell down. She was under it.' Claire thought for a minute, then she said, 'Accidents can happen. A place isn't bad because accidents happen there.' 'She does it!' said the boy. ' "She"?' said Claire. 'Who's "she"?' 'The ghost,' the boy said quietly. Workbook стр. 26, упр. 1, 2 Записывают домашнее задание  
  Подведение итогов. Рефлексия I’ll give you card with main parts of our lesson, where you should rate them with stars. The more you like it, the more stars you draw. 6 stars is the highest rate. (Приложение 7) The lesson is over. Goodbye! Оценивают различные этапы проведенного урока. Регулятивные: волевая саморегуляция, оценка – выделение и осознание учащимися того, что уже усвоено и что еще подлежит усвоению, прогнозирование.

 

Приложение 1

Claire looked across the fields and saw a tall stone building. 'An old castle!' she said. 'I must go and see that before I go home again.' Aunt Min didn't look at the castle. 'It — it's not a nice place to visit,' she said. 'Genny Castle is dangerous.' 'Dangerous?' said Claire. 'Why?' When Claire's mother and father go away for Christmas, Claire goes to stay with her Aunt Min. Aunt Min lives in the village of Little Genny and near it is an old castle. Claire is very interested in the castle and she wants to know more about it. But the people in the village are afraid of Genny Castle and they won't talk to her about it. Accidents happen there. People die... Aunt Min says she must stay away, but Claire knows she can't. She must find answers. And soon, she will. Because in the castle something is waiting. And it knows her.

 

Приложение 2

Answer the questions:

1. Who arrived in the village?

2. What was near the village?

3. What was the castle?

4. What happened there?

5. What was the girl?

 

Приложение 3

Complete the sentences:

1. Claire arrived at ….

2. She saw there ….

3. People and animals ….

4. The castle was ….

5. Claire was interested in …

 

Приложение 4

Find out, what statements are the right or wrong? Write them down:

False or true

1. Claire was at aunt with her parents.

2. She wasn’t interested in the castle.

3. People and animals die there.

4. The castle wasn’t dangerous.

5. This castle was near the town.

6. People were afraid of this castle.

Приложение 5: опорные карточки

Claire was … Where?
Claire/she … What happened?
The castle was…. What was the castle?
Claire wants … What does she want to do?

Приложение 6

Read the text and answer the questions:



Поделиться:




Поиск по сайту

©2015-2024 poisk-ru.ru
Все права принадлежать их авторам. Данный сайт не претендует на авторства, а предоставляет бесплатное использование.
Дата создания страницы: 2017-11-23 Нарушение авторских прав и Нарушение персональных данных


Поиск по сайту: