ПИСЬМЕННО выполняем задания




ОДБ.03 Иностранный язык

Группа № 78

MODULE 15 IN DAYS TO COME

Урок № 9

Тема: Успех. Контроль навыков чтения / Success

Цели:

· актуализировать опорные знания и умения по изучаемой теме;

· совершенствовать навыки чтения;

· совершенствовать навыки устной и письменной речи;

· развивать логическое и аналитическое мышление, внимание, память;

· воспитывать ответственность и самостоятельность, формировать интерес к обретению знаний.

Средства обучения:

ü учебник - Афанасьева О. В. Английский язык. 11 класс. Учеб. для общеобразоват. организаций. Базовый уровень. (Английский в фокусе) / О. В. Афанасьева, Д. Дули, И. В.Михеева и др. – М.: Просвещение, 2016. – 244 с.

Ход урока

Тема урока: Success

1) Актуализация, языковая и речевая разминка (ПИСЬМЕННО):

T: - Match the job proverbs with their interpretations (БУКВА - ЦИФРА):

Proverbs:

A. Everybody’s business is nobody’s business. 1) Work that you are paid to do or that must be done.
B. Diligence is the mother of good luck. 2) Everybody’s value measures by his job.
C. The busiest man has the most leisure. 3) It’s lucky.
D. He who can, does; he who cannot, teaches. 4) Everybody’s work belongs just to himself.
E. If a thing is worth doing, it’s worth doing well. 5) Used to tell sb that he has done well at sth.
F. The labourer is worthy of his hire. 6) If you want to do sth, you can do it even if you don’t have time.
G. Jack of all trades. 7) Find it difficult to do sth.
H. Make a good/ bad job. 8) Trying to do sth is the key of success.
I. Just the job/ ticket. 9) A person who knows does but a person who doesn’t know just claims.
J. Give sb/ sth up as a bad. 10) When sth has value, do your best to do it.
K. A job or work. 11) A person who claims about everything but does nothing.
L. Good job. 12) Do something well/ badly.
M. Have a difficult job doing/ to do sth. 13) Exactly what is wanted or needed.
N. It’s a good job. 14) Decide that is impossible to do something.

2) Работа над текстом (УСТНО):

- Open your textbooks at page 9 (вкладка в конце учебника Spotlight on Russia) - SUCCESS

- Read and translate the text about Irina Kolesnikova (ЧИТАЕМ ВСЛУХ, ПЕРЕВОДИМ)

- Answer the following questions to the text (УСТНО):

1) Is Irina Kolesnikova a famous housewife or ballerina?

2) Which are her most outstanding “roles”?

3) We should admire her (Irina Kolesnikova) hard work and determination, shouldn’t we? Why should we do that?

4) Do you know any other famous examples of such kind of people? Give the example.

5) What is your dream and how do you intend to achieve it?

ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:

Творчески оформите описание (или небольшой постер-коллаж) об успешном человеке – “Look! This person is really successful!”

ВЫПОЛНИТЕ ЗАДАНИЯ, СФОТОГРАФИРУЙТЕ И ПРИШЛИТЕ!

 

 

ВСЕ ПИСЬМЕННЫЕ ЗАДАНИЯ ВЫПОЛНИТЕ,

СФОТОГРАФИРУЙТЕ и ПРИШЛИТЕ!

!!!

ДАЛЕЕ

НА ОТДЕЛЬНОМ ЛИСТЕ

(можно на том, где вы выполнили контроль из предыдущего урока) –

Ф.И.О., номер группы, Reading (контроль навыков чтения)

и выполняете задания по вариантам (см.ниже далее):

Вариант № 1 – Билая, Близнюк, Кулик, Магданова, Новак, Соломина, Ушакова, Шалимова, Юшенкова

Вариант № 2 – Брайко, Колесник, Курочкина, Нестерова, Рыжкова, Тетерина, Чередниченко, Шарова, Ящук

В принципе, вариант можете выбрать и сами – главное не забудьте указать его и название своего текста.

СФОТОГРАФИРОВАТЬ И ПРИСЛАТЬ!!!!!

Variant 1

УСТНО читаем и переводим текст:

Variant 1

ПИСЬМЕННО выполняем задания

по прочитанному и переведенному тексту “Hair structure and hair growth”:

I. Answer the questions (дать полные ответы по тексту, вопрос записывать не надо):

1) What does a strand consist of?

2) What is the most detectable layer?

3) What layer is the less studied?

4) Where does the root of the hair lie?

5) What is the function of papilla?

 

II. Replace the phrases with one word (заменить одним словом: цифра - слово):

1. Cuticle, cortex or medulla.

2. Top layer of hair.

3. Layer which contains pigment granules that determine the colour of our hair.

4. Layer at the centre of the hair.

5. Protection at the bottom of each follicle.

6. Phase when a new hair is produced.

 

III. Fill in the gaps and then translate into Russian (заполнить пробелы, записать и перевести):

1) Each strand consists of three layers: _______, _______ and _______.

2) The cuticle _______ light, giving the hair its _______.

3) Each strand of hair has a _______ and a _______.

4) Hair grows _______ _______ _______ of about 1 – 1.5 cm per month.

5) Hair is _______ by the sebaceous glands or oil glands.

 

Variant 2

 

УСТНО читаем и переводим текст:

 

 

Variant 2

(продолжение)

 

Variant 2

ПИСЬМЕННО выполняем задания

по прочитанному и переведенному тексту “Modern hairdressing procedure”:

I. Answer the questions (дать полные ответы по тексту, вопрос записывать не надо):

1) What are the most important qualities of hair?

2) What style does a person with a round face need?

3) What style does a person with a long face need?

4) What style does a person with a triangulag face need?

5) How often should a person wash dry hair?

6) How often should a person wash oily hair?

7) What is a shampoo?

8) What kinds of hair colouring are available?

9) Why should retouching be done professionally?

10) What is seting?

 

II. Match words in pairs to make phrases and then translate them into Russian (соотнести слова и получившиеся фразы записать и перевести):

  sensitive a comb
  discoloured b change
  flexible c tint
  rattail d result
  permanent e scalp
  drastic f streak


Поделиться:




Поиск по сайту

©2015-2024 poisk-ru.ru
Все права принадлежать их авторам. Данный сайт не претендует на авторства, а предоставляет бесплатное использование.
Дата создания страницы: 2021-11-26 Нарушение авторских прав и Нарушение персональных данных


Поиск по сайту: