Урок-викторина
«Путешествие по Великобритании»
Автор: Финаева Александра Николаевна,
учитель английского языка
МАОУ СОШ №279 г. Гаджиево Мурманской области
Вопросы викторины
What is the official language of Great Britain?
A) Russian
B) French
C) English
D) Italian
What is the capital of England?
A) London
B) Moscow
C) Paris
D) New York
Who is the head (глава) of Great Britain?
A) Queen Elisabeth I
B) Queen Elisabeth II
C) Queen Victoria
D) King Edward V
Where does the Queen live?
A) Buckingham Palace
B) Hotel
C) Windsor Castle
D)Big House
What is it?
A) Big Ben
B) London Bridge (мост)
C) London Eye
D) Museum
What is the famous drink in Great Britain?
A) coffee
B) tea
C) juice
D) water
What is it?
A) London Eye
B) Tower of London
C) Westminster Palace
D) Big Ben
What is the main river in London?
A) the Severn
B) the Thames
C) the Volga
D) the Avon
What is the name of this bus?
A) red taxi
B) triple-decker bus
C) double-decker bus
D) bus with two floors
10. Great Britain consists of …
А) Scotland, Wales, The USA, England
B) England, Scotland and Wales
C) England, Scotland, Wales and Southern Ireland
D) England, Scotland, Wales and Northern Ireland
What’s the flag of Great Britain?
A)
B)
C)
D)
12. What is it?
A) Windsor Castle
B) Stonehenge
C) Chester Zoo
D) National Gallery
When is Christmas celebrated?
A) on the 7th of January
B) on the 1st of January
C) on the 31st of December
D) on the 25th of December
What’s the currency in Great Britain?
A) Roubles
B) Dollars
C) Pounds
D) Yuans
What’s the emblem of England?
A) a red rose
B) a black tulip
C) a green clover
D) a white astra
Технологическая карта урока
Учебный предмет: английский язык
Учитель: Финаева Александра Николаевна
УМК: УМК «Звездный английский» ("Starlight"). (авторы К.М. Баранова, Дж. Дули, В.В.Копылова, Р.П. Мильруд, В.Эванс)
Класс: 4
Тема: Урок-викторина «Путешествие по Великобритании».
Тип урока: Урок комплексного применения умений и знаний.
Цель урока: Формирование лексики по теме «Географическое положение, достопримечательности Великобритании и символика Соединённого Королевства Великобритании»
|
Образовательная: 1)Введение и расширение словарного запаса
2) Формирование языковых компетенций.
Развивающая: 1) Развивать информационную и социокультурную компетенцию;
2) Учить сравнивать и обобщать изучаемые факты;
3) Развивать навыки поискового и изучающего чтения;
Воспитательная: 1) Формировать ответственность и инициативность учащихся в индивидуальной и совместной работе;
2) Создавать атмосферу коллективного поиска, эмоциональной приподнятости, радости познания;
3) Содействовать в ходе урока формированию мировоззренческих понятий;
4) Развивать творческие способности учащихся.
Применяемые технологии и приемы: личностно-деятельностный, коммуникативный.
Метод: наглядный, словесный, практический.
Формы работ на уроке: фронтальная, групповая, индивидуальная.
Оснащение урока: тематическая наглядность в форме компьютерной презентации, проектор, интерактивная доска, интернет-ресурсы, раздаточный материал.
Ход урока
№ | Этапы урока. | Деятельность учителя | Деятельность учащихся. | Время (мин.) |
1. | Орг. момент. Приветствие | 1.Организационный этап | Приветствие Good morning. | |
Создать рабочую, позитивную атмосферу. Приветствие Good morning, boys and girls! I am glad to see you. Say “Good morning” to our guests. Sit down, please. | ||||
2. | Активизация внимания учащихся. | Фронтальная работа с классом. - Dear, boys and girls, are you ready for the lesson? What is the date today? What is the day of the week? What is the weather like today? Who is absent today? -So, let’s start. As you can see there are two teams. I want you to tell us something about your members. What is the name of your team? What is your motto? | Учащиеся отвечают на вопросы учителя. Речь: Today is the …Today is … …..is(are)absent. Командиры команд представляют себя, рассказывая о членах команд, название и девиз | |
3. | Мотивация учебной деятельности учащихся. Постановка целей и задач урока. Определение темы урока. | 2.Целеполагание | Смотрят видео, делают предположения, какая тема будет изучаться | |
Look at the screen. You will watch the video. You need to guess what topic we will discuss. Nice of you. Our topic today is… | ||||
Речевая подготовка | 3.Актуализация знаний | Расширение словарного запаса Снятие лексических трудностей перед уроком Начало игры | ||
What places did children visit in the video? What countries are mentioned? What countries do you know? What information about them do you know? And what countries are new for you? So, let us start our game devoted to Great Britain. But before it, let us look at some new words. Listen and repeat after me. | ||||
5. | Начальный этап. | 4.Игра | Учащиеся отвечают на первые пять вопросов. | |
So, look at the screen. There are 15 questions. If your answer is right, you will get money. The most difficult question costs 1 million. You have 2 min to answer a question. Let us start our game. The first question is… | ||||
6. | Основной этап | Look up. Look down. Turn your head on the right. Turn your head on the left. What season is it? And now we will listen to our leaders of teams and their poems about spring. | Делают разминку. Отвечают на вопрос. Командиры команд представляют стихи о весне. | |
Well done! Let us continue our game. Following five questions… | Отвечают на следующие пять вопросов. | |||
7. | Физминутка | 5.Динамическая пауза | Выполняют физкультминутку | |
Nice of you. Let’s have a short rest. Stand up and let us sing the song and dance. Песня «Do you like it?» | ||||
8. | Заключительный этап | 6.Игра | Отвечают на последние пять вопросов. | |
Let us answer last 5 questions. Be very attentive because you can get or lose 1 million. Good luck! | ||||
10. | Рефлексия, взаимоконтроль Подведение итогов работы на уроке | 7. Рефлексия, подведение итогов Подведение итогов игры. Определение победителя. Выяснение эмоционального состояния на уроке. Today we have done a lot of work. Did you like our lesson and your work? What did you like most of all? Что интересного было на уроке? Что запомнилось больше всего? Объявление отметок. And now, your marks… (оценки прокомментировать). Thank you very much for your work. You were so active and clever, friendly and attentive and it’s great. You worked hard Большое спасибо за вашу работу. Вы сегодня были очень активные, внимательные, дружные. That’s all for today. The lesson is over. See you tomorrow. Say “Good- bye” to our guests. Good – bye, children. | Отвечают на вопросы, выражая эмоциональное состояние на уроке | |
11. | Домашнее задание | 8.Домашнее задание | Учащиеся записывают домашнее задание. | |
Объяснение д.з. That’s all for today. Write down your homework: you need to choose and describe (3-5 sentences) one of the attractions of Great Britain. |
|