потеме «The Nature of Belarus»




План-конспект урока английского языка в 6 классе

Потеме «Last Summer»

Цели:

 

Образовательная:

1.Активизировать и совершенствовать словарный запас обучающихся по теме “LastSummer”

2.Научить учащися составлять диалогические и монологические высказывания по теме “LastSummer”

 

Развивающая:

1. Развитие навыков работы учащихся в группах, командах.

2. Развитие познавательного интереса

3.Развитие логического мышления, умения сравнивать, анализировать, обобщать, делать выводы, планировать своё высказывание.

4.Развитие памяти, внимания, воображения, языковой догадки.

5.Развитие способностей к самостоятельному труду.

 

Воспитательная:

1.Воспитание культуры общения, речи и поведения.

2.Развитие умений выступать перед аудиторией.

3.Воспитание чувства взаимопомощи и навыков взаимодействия с другими учащимися.

 

Оборудование: школьная доска, наглядный материал по теме урока

 

Задачи урока:

1.Активизировать лексический материал по теме «LastSummer».

2. Совершенствование умения задавать общие и специальные вопросов и отвечать на них.

3.Развитие навыков диалогической речи по теме «LastSummer».

4. Развитие навыков монологической речи по теме «LastSummer».

5. Практиковать учащихся в употребление в своей речи Past Simple

6. Вовлечение учащихся во все виды речевой деятельности на основе учебной ситуации «LastSummer» (говорение, чтение, аудирование, письмо, перевод).

 

Ход урока

1.Организационный момент.

- Goodmorning! I’ m glad to see you! I hope you are fine today. Get ready for the lesson, please! If you are ready, let’s start.

Today we are going to speak about your last summer holidays and have lots of fun.

As for me there is nothing like holidays. I always look forward to them. What about you? I suppose you share my opinion.

 

2. Фонетическаяразминка.

You can see some words on the blackboard. Who can read them aloud? Can you translate them? Read the words in pairs, please.

Записьнадоске:

Vacation = Holiday

Hike; to go on a hike

Fishing; to go fishing

Mushrooms; to pick mushrooms; to walk in the forest

Mountain; to go mountain climbing

Picnic

Roller-skating; to go roller-scating

To go on a trip; to go to foreign countries; to travel to different cities; to go abroad

To enjoy

To be keen on

To be fond of

Wonderful

Interesting; to be interested in

To look forward to

 

3.РечеваязарядкаWill you answer my questions, please?

1. Do you like summer? Why?

2. Do you always look forward to your summer holidays?

3. Where do you usually spend your summer holidays?

 

4. Where did you spend your last summer holidays?

5. Did you have a trip last summer? When did you start it?

6. What did you do when it was rainy?

Great, thank you for your answers. It was interesting for me to know how you spent your summer holidays.

 

5.Работасучебником.

Now we are going to work in 3 groups. Open page 17, ex. 5a and 5b. Find out how many people from your group did the following things. You have 10 minutes and then one person of each team will report the findings to the class. You time is up. Share your findings, please.

 

6. Физкультминутка.

Children, are you tired. It is time to have a rest and do some exercises. Stand up, please. Today we shall remember our game «Вe attentive». Listen to me and do what I ask you.

Hands down!

Hands on hips!

Sit down!

Stand up!

Hands to the sides!

Bend left!

Band right!

Stand still!

One, two, three!

Stop!

Sit down!

Handsonthetable!

 

7. Совершенствование навыков чтения и монологической речи по теме «LastSummer»

I hope you feel much better now. Let’s continue our lesson. Openpage 15, ex. 2. Youhave 7 minutestoreadtheletter. After the reading, be ready to tell me about your last summer holidays by example.

Your time is up.Now, tell me, please about your summer holidays.

Примерныйрассказ.

In July my parents and I went to Anapa. It is a nice town at the seaside. The weather was sunny and hot. We swam and dived in the Black Sea.

I enjoyed playing volleyball, basketball, and tennis with my friends. We took a lot of pictures. In the evening we went for a walk and went to the café. I enjoyed my summer holidays.

 

8. Итогурока. Your homework: Textbook, p 16, ex 3 (be ready to tell me about Nick and Yan’s summer holidays); p 17, ex 4c

Today we have done a lot of different exercises. I thank everybody for the lesson. You were very active. Thank you for your answers and your creative work. Now, your marks are good. The lesson is over. Good-bye, children!

 

План-конспект урока английского языка в 6 классе

потеме «The Nature of Belarus»

Цели:

 

Образовательная:

1.Активизировать и совершенствовать словарный запас обучающихся по теме “TheNatureofBelarus””

2.Научить учащися составлять диалогические и монологические высказывания по теме “TheNatureofBelarus”

 

Развивающая:

1. Развитие навыков работы учащихся в парах, группах, командах.

2. Развитие познавательного интереса

3.Развитие логического мышления, умения сравнивать, анализировать, обобщать, делать выводы, планировать своё высказывание.

4.Развитие памяти, внимания, воображения, языковой догадки.

5.Развитие способностей к самостоятельному труду.

 

Воспитательная:

1.Воспитание культуры общения, речи и поведения.

2.Развитие умений выступать перед аудиторией.

3.Воспитание чувства взаимопомощи и навыков взаимодействия с другими учащимися.

 

Оборудование: школьная доска, наглядный материал по теме урока

 

Задачи урока:

1.Активизировать лексический материал по теме «TheNatureofBelarus».

2. Совершенствование умения отвечать на общие и специальные вопросов.

3.Развитие навыков диалогической речи по теме «TheNatureofBelarus».

4. Развитие навыков монологической речи по теме «TheNatureofBelarus».

5. Развитие навыков чтения по теме “TheNatureofBelarus”

6. Практиковать учащихся в правильном употреблении в своей речи irregularpluralformsofnouns.

 

Ход урока

1.Организационный момент.

- Goodmorning! I’ m glad to see you! I hope you are fine today. Get ready for the lesson, please! If you are ready, let’s start.

Look at the board (slide). What can you see there? Can you guess what the topic of our lesson is? (There are pictures of different animals and flowers on the board.)

Yes, you are quite right. The topic of our lesson is “The nature of Belarus”.

 

2. Фонетическаяразминка и речевая зарядка

Great, now when we know the topic of our lesson let’s play the game. Open page 42, ex 1. Divide into two groups and name it. Great. I will divide the blackboard either. So we will see which team will run out of examples first. (Playing for 5-7 minutes).Okey, nice.You, guys, know so many species of animal. If you don’t know some words, write them down (2-3 minutes more)

 

3..Работасучебником

Next ex is 3a. You have 7 minutes to read the text and choose the correct options. After your reading we will do ex 3b to check your predictions.

 

4. Физкультминутка.

It is time to have a rest and do some exercises. Stand up, please. Today we shall remember our game «Вe attentive». Listen to me and do what I ask you.

Hands down!

Hands on hips!

Sit down!

Stand up!

Hands to the sides!

Bend left!

Band right!

Stand still!

One, two, three!

Stop!

Sit down!

Handsonthetable!

 

7. Совершенствованиемонологическойречипотеме

You’ve already learnt the grammar rule of using the irregular plural forms of nouns. Now it’s time to sum up your knowledge. Here on the table you can see the cards with some nouns. You are to divide them into two groups. (The first group finds the irregular plural forms of nouns; the second group finds the words that makes regular plural forms of nouns) As you see all the words are in singular.

Goose, mouse, louse, ox, wolf, fish, deer, cow, hen,lion, bison, sheep, swine, elk, hare, beaver, pike, trout, eel
Irregular plural forms of nouns Regular plural forms of nouns
Geese, mice, lice, oxen Wolves Deer, sheep, swine Fish, pike, trout, eel (collectively) Fishes, pikes, trouts, eels (especially referring to two or more kinds or species) Cows, hens, lions, bisons, elks, hares, beavers,

 

 

8. Итогурока. Your homework: Textbook, p45, ex 5 a,b

Today we have done a lot of different exercises. I thank everybody for the lesson. You were very active. Thank you for your answers and your creative work. Now, your marks are good. The lesson is over. Good-bye, children!

 

 



Поделиться:




Поиск по сайту

©2015-2024 poisk-ru.ru
Все права принадлежать их авторам. Данный сайт не претендует на авторства, а предоставляет бесплатное использование.
Дата создания страницы: 2017-12-07 Нарушение авторских прав и Нарушение персональных данных


Поиск по сайту: